• Narozená 22. 10. 1976 v Šumperku

 

  • 1993 – 1995 Střední keramická škola v Bechyni
  • 1995 – 1997 Výtvarná škola V. Hollara v Praze
  • 1997 – 2003 AVU v Praze, ateliér monumentální tvorby (prof. A. Veselý)
  • 2000 Technikon Natal, Durban, Jihoafrické Republika
  • 2003 Ecole Nationale Supérieure des Beaux Arts, Pariž, Francie
  • 2004 – 2010 Ph. D. doktorandské studium na AVU v Prazeprof. M. Knižák, projekt “Slabikář a Hra/Testy pro prevenci a možnéodhalení počátečních problému se psaním a čtením pro děti od 4 let(dyslexie, dysgrafie...) – více na www.dys.cz
  • Žije a pracuje v Praze

 

Vystavuje od roku 1993, vystavovala jak v soukromých galeriích tak v muzeích a v mnoha zemích např. České Republice, Polsku, Německu, Španělsku, Mexiku, Maroku, Izraeli, Austrálii, Francii, USA, Filipínách, Maďarsku, Kypru. Díla zastoupena ve sbírce Národní galerie v Praze, v soukromých sbírkách České republiky, Německu, Holandsku, Japon­sku a v USA. V roce 2003 získala v Paříži mezinárodní cenu – LVMH – Lou­is Vuitton – Moët Hennessey. Je členkou výtvarné skupiny FEMLINK, 1 žena, 1 video, 1 země / založena v Paříži v roce 2006. Založila neziskovou organizaci Umění a věda na podporu dyslektickým dětem, vyhlásila Den dys­lexie poprvé na světě 9. 9. 2010, který se každoročně uskutečni v Národní galerii ve Veletržním paláci v Praze.

 

Pocity z uplynulého ročníku sympozia?

Tato technika mě poněkud vrátila na Střední školu keramickou, proto­že celý proces je blízký keramice. Je skvělé si předem udělat skici, máte pak větší prostor studovat samotnou techniku. Mé téma je neustále stej­né. Žena z mnoha pohledů a podhledů. Několik formátů jsem si necha­la prořezat, tyto „díry v plechu“, které jsem chtěla vtipně použít a to tak, že jsem ženám na obrazech nechala vyřezat puntíky na kalhotkách, podprsenkách, nebo udělala děrované punčochy. Při malbách na vel­ké formáty jsem moc neřešila co udělá pigment, prostě jsem to udělala a ono to vyšlo. U techniky vyškrabování, jsem musela neustále myslet na to, co udělám v dalším kroku, protože žádný krok nejde vrátit zpět, chyba by pak byla vidět při výpalu. SMALT ART je hra a rozhodně velké formáty v exteriéru by mě moc bavily.

www.alenakupcikova.cz.